ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19/10
ΕΝΑΡΞΗ 16.00

ΧΩΡΟΣ Α
17.00-18.30
Τράπεζα Χρόνου
Βιωματικό εργαστήρι

19.00 Κεντρική Συζήτηση: Εγχειρήματα εργασιακής αυτοδιαχείρισης – Κολλεκτίβες εργασίας

Εισηγητές:
-Σταύρος Σταυρίδης, Καθηγητής ΕΜΠ
-Μάκης Αναγνώστου, Βιομηχανική Μεταλλευτική
-Γιώργος Παπανικολάου, P2P Foundation
-Χρυσόστομος Γαλανός, Συνεργατικό Καφενείο Ακαδημίας Πλάτωνος
Συντονισμός: Εφημερίδα Δράση

22.00: Προβολές

ΧΩΡΟΣ Β
14.00-15.00
Εργαστήριο Φωτογραφίας από την Ειρήνη Φοσγκεράου & την Παναγιώτα Καντιάνη

16.30-17.30
Οικολογικά Χωριά: Παρουσίαση και συζήτηση για τις Οικοκοινότητες

18.00-19.00
Εναρμόνιον: Οικολογικό και πολιτιστικό εργαστήρι

ΧΩΡΟΣ Γ
17.00-19.00
Danzel: πρόγραμμα από τον Ζογκλέρ, Μάγο, ταχυδακτυλουργό

20.00-22.00
Παιδική παράσταση «Το μαύρο ψαράκι» από την ομάδα Αστροναύτες.

ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

21.00-23.30
ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ:
ΥΠΟΓΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΑ
NALYSSA GREEN
QUILOMBO
ROLLING FELLOWS
ΝΙΚΟΣ ΓΕΩΡΓΟΥΣΑΚΗΣ
ΡΗΓΑΣ
MC YINKA

ΣΑΒΒΑΤΟ 20/10
ΕΝΑΡΞΗ 11.00 ΧΩΡΟΣ Α
12.00-13.00
Συν-τροφεία Κορινθίας: Παρουσίαση ομάδας και συζήτηση13.30-15.00
Δίκτυο Βότσαλο: Συζήτηση για τη διερεύνηση δυνατότητας μελλοντικής συνεργασίας των δικτύων ανταλλαγής15.30-18.30
Πελίτι: Εργαστήρι – Βαδίζοντας προς την αυτάρκεια19.00
Κεντρική Συζήτηση: Αλληλέγγυα και Ανταλλακτική ΟικονομίαΕισηγητές:
-Χρήστος Παπαιωάννου -ΤΕΜ- Μαγνησίας
-Ειρήνη Σωτηροπούλου -Υποψήφια Διδάκτωρ στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών, Παν. Κρήτης
-Θωμάς Άνεμος και Βαγγέλης Βλαχάκης- Αγροναύτες-Δίκτυο Παραγωγών Πελοποννήσου και Καταναλωτών Αθήνας
-Κώστας Διάκος, Νομικός
Συντονισμός: Δίκτυο Βότσαλο22.00
ΠΡΟΒΟΛΕΣΧΩΡΟΣ Β
12.00-13.30
Δίκτυο Οικοκοινότητα: Η Πρόταση του Δικτύου Οικοκοινότητα για τα πρώτα βήματα ξεπεράσματος της κρίσης14.00-15.00
Εργαστήριο Φωτογραφίας από την Ειρήνη Φοσγκεράου και την Παναγιώτα Καντιάνη

15.30-16.30
Σπιθάρι:Παρουσίαση ομάδας και συζήτηση

17.00-19.00
DLN Δίκτυο για την ψηφιακή απελευθέρωση
Κοινά Αγαθά : Η Οργάνωση της Παραγωγής πέρα από το Κράτος και την Αγορά
Ομιλητές: Γιώργος Παπανικολάου, Αντώνης Μπρούμας, Νίκος Ρούσσος

ΧΩΡΟΣ Γ

13.00-17.00
Εργαστήριο κινούμενης εικόνας για παιδιά με ανακυκλώσιμα υλικά από την ομάδα Αργοναύτες.

ΧΩΡΟΣ Δ

16.30-18.00
Εργαστήρι Χορού από την Έλενα Μαρκέζε

18.00- 20.00
Εργαστήρι Χορού από την Μαριέτα Βέττα και Πωλίνα Κρεμαστά

ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

12.00-13.00
Νέα Γουινέα: Εργαστήρι παρουσίασης της κατασκευής Ανεμογεννήτριας

13.30-14.30
Ασώματοι: Κοινοτικοί αυτοδιαχειριζόμενοι κήποι στο ιστορικό κέντρο της πόλης

21.00-23.30
ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ
Φucka
DRAMA QUEEN
OUZO THE BAND
ΑΕΡΑ ΠΑΤΕΡΑ
ΝΙΚΟΣ ΞΥΔΗΣ & ΒΑΛΕΡΙΑ ΚΟΥΡΟΥΠΗ
ΤΑΝΙΑ ΚΙΚΙΔΗ
Πάνος Αθανασόπουλος-stand up comedy

ΚΥΡΙΑΚΗ 21/10 ΕΝΑΡΞΗ 11.00

ΧΩΡΟΣ Α
15.00-16.30
Etika Mondo: Παρουσίαση και συζήτηση με τον Boris Aubligine

16.30-17.00
Έλενα Μαρκέζε: Χορός Reggaeton, hip hop Belly dance

17.00-18.30
Θεατρική παράσταση: Επιτάφιος από τη θετραική ομάδα Νεάπολης

19.00
Κέντρικη Συζήτηση: Τοπικοποίηση, Κοινωνικοποίηση, Αποανάπτυξη

Εισηγητές:
-Γιώργος Κολέμπας, Πρώην εκπαιδευτικός, Βιοκαλλιεργητής, μέλος Οικοκοινότητας, Συγγραφέας
– Γιώργος Λιερός, Συγγραφέας
-Γιάννης Μπίλας, Εκπαιδευτικός, Βιοκαλλιεργητής, μέλος των Από Κοινού (Κίνηση Πολιτών για την Αποανάπτυξη και την Άμεση Δημοκρατία)
-Γιώργος Καλλής, Καθηγητής στο Αυτόνομο Πανεπιστήμιο Βαρκελώνης
Συντονισμός: Ηλιόσποροι

22.00
Caravan Project Stories: Η χρησιμοτητα των ιστοριών σε καιρούς κρίσης
Παρουσίαση-Συζήτηση: Στρατής Βογιατζής, Θέκλα Μαλάμου

ΧΩΡΟΣ Β

12.30-13.30
Αυτοδιαχειριόμενος αγρός στο Ελληνικό: Παρουσίαση και συζήτηση

14.00-15.00
Εργαστήρι Φωτογραφίας από την Ειρήνη Φοσγκεράου & την Παναγιώτα Καντιάνη

17.00-19.00
Γιάννης Μακριδάκης: Άλλο είναι η Ζωή κι άλλο αυτό που ζούμε (Συζήτηση)

22.00-22.30
Παρουσίαση φωτογραφιών από Εργαστήριο Φωτογραφίας

ΧΩΡΟΣ Γ

13.00-14.00
Εργαστήρι αυτογνωσίας από τη Δήμητρα Σακελλάρη

15.00-17.00
Ελάτε να παίξετε με τον κλόουν Τάκη Νομισματάκη και την παρέα του.
17.00-19.00
Εργαστήριο λόγου, θεάτρου και εικαστικών από την ομάδα Σαΐτα.

19.00-21.00
Παιδική παράσταση «Ακούς τη γιορτή…» από την ομάδα Τσόκαρα.

ΧΩΡΟΣ Δ

15.00-18.00
Βιωματικό Εργαστήρι της Χαράς Αλεξάκη (Δραματοπαιδαγωγού- M.Ed Drama and the Creative Arts in Education) έκφρασης και δημιουργικής επικοινωνίας.

ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

11.00-12.00
Αυτοδιαχειριζόμενος Αγρός Ελληνικού: Επίσκεψη και φύτεμα στον Αγρό.

13.00-14.00
Νέα Γουινέα: Εργαστήρι Σπιτικό Φαρμακείο από Βότανα

16.00-17.00
Εργαστήρι χειροποίητης κατασκευής με φυσικά και ανακυκλώσιμα υλικά

21.00-23.30
ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ
ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΩ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ
ΜΗΤΕΡΑ ΦΑΛΑΙΝΑ ΤΥΦΛΗ
ΜΑΡΘΑ ΜΕΝΑΧΕΜ
ΠΕΡΒΟΛΑΡΑΚΗ ΓΙΟΥΛΗ-ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΓΚΙΚΑΣ
ΠΟΥΛΙΚΑΚΟΣ ΚΑΙ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΣΚΥΛΙΑ
ΝΤΕΡΤΙ DANCING
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΤΡΑ

ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: http://festival4sce.org
 
Αυτό το έργο χορηγείται με άδεια Creative Commons Αναφορά Δημιουργού - Μη Εμπορική Χρήση - Παρόμοια Διανομή 3.0 Ελλάδα. Όλο το περιεχόμενο αυτού του δικτυακού τόπου είναι ελεύθερο προς αναπαραγωγή για μη εμπορικούς σκοπούς, με παράκληση να αναφέρονται οι πηγές.

ΔΟΚΙΜΗ κοινωνικής χειραφέτησης & απελευθερωτικής πράξης.